Akce

Co jsme prožili:

Včelí rojení v MŠ Loudů dopadlo úspěšně

Poslední květnový týden patřil v naší školce včelám a to nejen těm tříletým ze třídy Včeliček. Všichni jsme sportovali, zpívali, maloval a tvořili v tématickém projektovém bloku s názvem „Pojďte si hrát na včely“.

Podnikli jsme společně objevnou výpravu za včelami do parku na Martinské stěně, kde děti pozorovaly prosklený úl a besedovaly se včelaři. Ke konci týdne proběhlo „včelí rojení“ i na školní zahradě. Děti si vyzkoušely co dělají včely čističky, létavky, stavitelky, krmičky a strážkyně. Na stanovišti „taneční dílna“ jsme si zkusily, jak se včely dorozumívají, zdravotník nám ukázal, jak správně ošetřit včelí bodnutí a co dělat při alergické reakci, ve výtvarné dílně jsme nazdobili medové perníčky barevnou cukrovou polevou. Největší úspěch mělo stanoviště „včelař“, kde si děti prohlédly včelařské oblečení, nářadí, úl, rámky, plástve, včelí královnu a hlavně... ochutnaly med.

Zjistili jsme, že od včel se můžeme hodně naučit a užili jsme si trochu sladké legrace.

(Děkujeme za pomoc a za účast panu Janu Plášilovi a Pavlu Krákorovi a všem pekařkám perníku.)


Za kolektiv MŠ Loudů Hana Křížová a Libuše Musilová

Den s hasiči

Dny plné zábavy v naší mateřské škole

Jaké volat telefonní číslo v případě požáru? Co si počít, když na mně hoří oděv? Jak ošetřit zraněného? Odpovědi na tyto i další otázky získaly děti v mateřské škole během „Dne s hasiči.“ Ten jsme pro ně připravili ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje a dobřanskými hasiči. Na školní zahradě jsme měli přistavené velké hasičské auto, které si děti prohlédly nejen zvenku, ale mohly si vyzkoušet, jak se uvnitř sedí. To byl ale zážitek! Hasiči dětem trpělivě vysvětlovali, na co je ta spousta věcí uvnitř a co se k čemu používá. Hasičky z Plzně měly zase připravené zábavné i poučné úkoly. Ty musely děti splnit, když chtěly dostat za odměnu dráčka Hasíka, který je celou akcí provázel. Na rozloučenou nám auto ještě pořádně zahoukalo a zablikalo majáčkem. Akce se nám všem velmi líbila a určitě si ji rádi zopakujeme. Moc děkujeme všem zúčastněným. A protože další den bylo 1. června, kdy mají všechny děti svátek a naše MŠ má stále narozeniny, pokračovali jsme v oslavách. Na zahradě bylo po ránu krásně, ptáčkové měli zrovna koncert. Paní školnice rozdělala ohýnek a všichni už se těšili na buřtíka. Pak nastalo překvapení. Každé dítě dostalo nafouknutý balonek, ke kterému paní učitelka přivázala obrázek s nakresleným přáníčkem. To byla krása, když všechny balonky společně stoupaly k nebi. Tak ať se všechna dětská přání vyplní! Oslavy 40. výročí založení naší MŠ tímto však ještě nekončí. Pokračují dalšími akcemi až do konce školního roku.

Jarmila Šteflová, učitelka MŠ - Loudů

Děti navštěvují knihovnu

Od začátku školního roku se každý měsíc děti od Myšek, Medvíďat a Mravenečků vypraví do knihovny. Účelem návštěv je, aby se děti aktivně zapojily do projektu „Do knihovny pro knížku i za zábavou“. Tento projekt je zaměřen na podporu čtenářské gramotnosti, pomůže dětem najít cestu ke knize a představí jim prostředí knihovny.Po příchodu do knihovny vždy odevzdají svoji vypůjčenou knihu a potom jim paní knihovnice přečte příběh z různých knih. Děti musí pozorně poslouchat, jelikož po čtení vedou diskuzní kroužek. Potom nastane čas, kdy si jdou vybrat jednu knihu, kterou si na měsíc odnesou domů. Knihy na vrácení mají vždy připravené na stolečcích. Po dobu vybírání a prohlížení knih musejí samozřejmě dodržovat i pravidla k prohlížení knih v knihovně:

  1. S knihou v ruce neběháme, ale prohlížíme si ji na zemi, či stolečku.
  2. Ke knize se chováme tak, abychom ji neponičili.
  3. V knihovně zachováváme klid a ticho.

Myslíme si , že tento účel návštěvy knihovny je velmi vhodný proto, aby si děti uvědomovaly hodnoty, které jsou okolo nich a nemusejí to být jen knihy.

Podzimníčci

Jako loňský rok, tak i letos se MŠ Loudů rozhodla uspořádat podzimní akci s názvem Podzimníčci. Akce se konala 5.listopadu 2013 v 16.00 hod na zahradě školky.

Rodiče se svými ratolestmi upustili uzdu své fantazie a pod rukama jim vznikali krásní skřítci a panáčci z přírodního materiálu ( kaštany, žaludy, šišky, mech). Ti odvážní se pustili i do vydlabání dýně a vyřezání obličeje.

Skřítci se velmi povedli a všichni jsme si zpříjemnili podzimní odpoledne. Aby nám zůstala památka na tuto akci, vystavili jsme si všechny umělecké výtvory před vchod naší školky

Včelky

Odpoledne s drakem

S létem se vystřídal podzim. Teplé paprsky vystřídalo počasí tzv. ,, na draka‘‘. A toho jsme u nás ve školce náležitě využili. 14. října jsme si na naší školní zahradu pozvali našeho kamaráda draka Mraka, abychom si s ním užili příjemné podzimní odpoledne. Dráček si s sebou přinesl spoustu zábavných her a úkolů pro děti. Např. děti létaly o závod se dvěma dráčaty, nakoukly do dračího hnízda co vše tam drak Mrak schovává, nebo skládaly mašličky k dračímu ocásku, které cestou drak poztrácel. Za odměnu si odnesly sladkosti a malého dráčka. Bylo to moc fajn odpoledne, které jsme si všichni bezvadně užili.

Po stopách yettiho 19. a 20.2. 2013

Tak se jmenovala výprava MŠ Loudů na zimní radovánky na Šumavě. Cílem výpravy byla železná Ruda Samoty tam také byly naposledy spatřeny stopy Yettiho. Děti společně se svými rodiči nebo prarodiči, se proto 19. a 20. 2. 2013 vydaly Yettiho hledat.

Sraz expedice byl v naší MŠ, kde si děti daly do baťůžku svačinu a oblékly reflexní vestičku se svým jménem. Rodiče mezi tím naložili boby do doprovodného vozidla, kam jsme také dali i ostatní nezbytné věci (várnice s teplým čajem, branky, kužele, praporky). V 8.00 jsme se hromadně přesunuli na nádraží. Cesta vlakem velmi rychle utekla i díky odtajnění a seznámení s přesným plánem jak Yettiho vystopovat.

V 10.38 jsme dorazili na místo. Výsadek těch kdo cestu vydržel a je připraven k hledání proběhl velice rychle. Po seřazení a zjištění ztrát se všichni dali do hledání stop. Yettiho jsme zatím při našem prvním pokusu nenašli, za to jsme naŠli doprovodné vozidlo s boby. Proto jsme hledání přerušili a šli radši soutěžit. První soutěž byla průjezd stanovené dráhy a druhá disciplína sjezd s přejetím skokánku a podjetím branky. A protože rodiče svým dětem moc radili, zkusili si tuto disciplínu také! Ačkoliv se rodičům nechtělo přestat soutěžit, byl vyhláŠen kapitánkami expedice čas oběda a individuální volno na stavbu sněhuláka. Po obědě přišla řada na velmi očekávanou soutěž ve Chňapané tzv. lízátkový sjezd, při kterém měly děti za úkol posbírat co nejvíce lízátek. Po této disciplíně si děti vychutnávaly své úlovky, takže se opět bobů mohli chopit rodiče a zazávodit si mezi sebou.

Pak už nám nezbilo nic jiného, než naložit boby k přepravě zpět a přesunout se na nádraží. Po nastoupení do vlaku velice rychle opadla únava a děti celou cestu zpět řádili.

Veliké poděkování patří pánům Jaroslavu Maxovi a Stanislavu Volfovi, kteří měli na starosti doprovodná vozidla a samozřejmě všem zúčastněným rodičům a prarodičům.

Za cestovní kancelář, která tuto expedici organizovala Jani + Jani + Jani